Bugünün dijital dünyasında birçok filtre gereksiz bir hale dönmüştür. Çoğa kamera ve/veya fotoğraf düzenleme programları beyaz dengesini, yumuşaklığı ve diğer özel efektleri ekleyebilecek özelliğe sahipler. Ama yine de, bir filtre kullanılmadığı takdirde sonradan elde edilemeyecek bazı etkiler de vardır.

Bu yazımızda size, bazı filtrelerin kullanımına dair öğrenmeniz gereken bir bakış açısın sunmayı amaçladık.

LENS FİLTRELERİ KULLANMAK

Lensinize ekleyeceğiniz bir filtre ile eğlenceli ya da takviye edici etkiler elde edebilirsiniz. Filtreler, insanlar filmli kameralarla çekim yaptıkları zamandan beri mevcutlar.

Dijital kameracılığa geçiş çok daha yakın bir süreçte meydana gelmiş olsa da, bazı özel etkileri elde edebilmek için filtreler kullanmaya başladık. Son zamanlarda, iyi bir görüntü manipülasyonu için filtrelerin kullanımına başladık. Ancak yine de çoğu yaygın filtreler istenen sonuçları verememektedir. Bu filtreler çoğunlukla güneş ışığına bağlı etkileri değiştirmek gibi basit etkileri güçlendirmek için kullanılmaktadır.

Polarize Filtreler

Herhangi özel bir nedene bağlı kalınmaksızın, muhtemelen en sık kullanılan ve en iyi bilinen filtrelerdir. Bu filtre daha çok, lensinizin önüne bir güneş gözlüğü takmışsınız gibi çalışır. Bu filtreler sudaki ve cam gibi maddelerdeki yansıma ve parlamaları ortadan kaldırabilir ve bu sayede suyun altında ve camın arkasında ne olduğunu, fotoğrafınızda yansımalara neden olmadan, belirginleştirebilir. Polarize filtreler ayrıca yüksek bir karşıtlık ve yüksek doygunluk verirler ve bu sayede, özellikle manzara çekimlerinde kullanışlı bir etkiyi sağlayan, gökyüzü daha koyu bir renk alabilir.

Polarize filtreler işe yaramaktadır, ancak bir fotoğrafı düz bir açı ile çekiyorsanız, düzgün çalışmayabilir. Yani, bir pencerenin önünde durmuş çekim yapıyorsanız, filtreniz camdaki yansımaları ortadan kaldıramayabilir. Bu nedenle, her zaman belirli bir açı ile çekim yapın. Polarize filtrelerin iki çeşidi vardır: doğrusal ve dairesel. Dairesel filtreler yeni nesil kameralarda çalışırken, doğrusal filtreler eski manuel kameralarda kullanılmaktadır.

UV Filtreler (Ultraviyole)

UV filtreler
 renklerin üretimini artırır ve ultraviyole ışınlar nedeniyle oluşan bulanıklıkları ortadan kaldırır. Ultraviyole ışınlar, gözle görülmezler ve kıyı şeritlerinde, dağlık alanlarda ve oldukça temiz havalı yerler ile sisli havalarda çekim yapıyorsanız, yüksek oranda yayılırlar. UV filtreler renksizdirler ve pozlama süresine dair herhangi bir ek işlem gerektirmezler. UV filtreleri aynı zamanda koruyucu bir filtre gibi lensinize monte edilmiş bir şekilde taşımanız da tavsiye edilir.

Bu filtreyi lensinize monte ederseniz, herhangi bir çizilme riskinden ve toz gibi dış etkenlerden etkilenmeyeceksiniz. Eğer herhangi bir şekilde çizilme olursa filtreyi değiştirebilirsiniz, ki bu lensin ön elemanlarını tamamen değiştirmekten çok daha ucuz maliyetli bir işlemdir.

Bir UV filtre kullanacağınız zaman, bu filtrenin en az lensinizin içindeki mercekler kadar kaliteli olması gerektiğini unutmamanız oldukça önemlidir.  Aksi takdirde, görüntü kalitesi bozulacaktır.